Leadership

Board of Directors   Management Council   Committee Chairs   Sustainer Leadership Council

2018-2019 Board of Directors

President: Meredith Nissen
President-Elect: Shauna Itri
Assistant to the President: Kelli Brown
Secretary: Lauren Zabel
Treasurer: Alex Tancredi
Sustainer Leadership Council Chair: Annamarie Hellebusch
Chief Operating Officer: Aronte Bennett
Director of Development: Elisabeth Lubin Ilca
Nominating Chair: Katharine Koob
Parliamentarian: Stacy Forchetti

Click here to read more about the 2018-2019 Board of Directors.

2018-2019 Management Council

Chief Operating Officer: Aronte Bennett
President-Elect: Shauna Itri
Chief Operating Officer- Elect: Renee Howell
Treasurer-Elect: Heike Doerr
Sustainer Leadership Council Chair-Elect: Joann Falciani
VP of Marketing & Communications: Amanda Korson
VP of Community: Stephanie Lippencott
VP of Fundraising: Nicole Robertson
VP of Membership Development: Ashley Chiaradio
Assistant to the COO: Kimberley Brown
House Chair: Emily Schwarz
Parliamentarian: Stacy Forchetti
Editor-at-Large: Carol Rose

Click here to read more about the 2018-2019 Management Council.

2018-2019 Committee Chairs

Marketing & Communications Council
Vice President of Marketing: Amanda Korson
Brand Marketing & PR: Natalie Kay
Hotline: Maria Mancuso
Website: Brittany Bonetti

Community Council
Vice President of Community: Stephanie Lippencott
Apple A Day Empowering You Health Fair: Lisa Kreiling
Apple A Day Food to Families: Mallory Stanko
Apple A Day Kids in the Kitchen: Becca Nock
Done In A Day: Carly Williams

Development Council
Director of Development: Elisabeth Lubin Ilca

Fundraising Council
Vice President of Fundraising: Nicole Robertson
Focus Fundraising: Jacky Silva
Sponsorship: Martha Cook
Annual Fund: Erin Bushnell
Thrift Shop: Jesy Brackett
Fundraising: Ellie Good

Membership Development Council
Vice President of Membership Development: Ashley Chiaradio
Education & Volunteer Training: Samantha Harders
New Member Program: Jennifer Bravo and Rose Cuozzo
Placement: Ruth Nacey
Social: Ada Lubanski
Transfer Liaison: Johanna Harvey Schneider
Liberty Learning Exchange: Jill Schoenfeld

2018-2019 Sustainer Leadership Council

Officers
Sustainer Chair: Annamarie Hellebusch
Sustainer Chair-Elect: Joann Falciani
Recording Secretary: Debbie Vozzo
Corresponding Secretary: Anne Hopkins
Treasurer: Laura Snead

Advisors
JLP President: Meredith Nissen
Hotline Chair: Jen Morgan
Nominating Chair: Susan Van Allen
Nominating Chair-Elect: Nancy Scarlato
Nominating Committee: Kara Godchild, Marcy Ilicich, Melanie LeBoeuf, Adrienne Amey Stretch, and Alexia Wells
Nominating Past Chair: Deb Talbot Snyder
Parliamentarian: Carol Konski

Calendar Events
Hospitality Chair: Lauralyn Jones
Hospitality Committee: Amy Piergiovanni, Kate Forester, Bertina Whitehead, Cornelia Viera, and Deb Talbot Snyder
Membership Meeting Fall: Mary Alice Michaels and Laura Wrightson
Membership Meeting Spring: Julia DeMoss
Neighborhood Teas: Margie Patches and Kathy Douglas
Past Presidents Tea: Heidi Tirjan
Theater Trip: Sam Soldan and Heidi Tirjan

Special Committees
Sustainer Project (DIAD): Lauren Homel and Carli Younce
Special Sustainers:Barbara Gasper
Website, E-blasts: Gaby Thorne

JLP Management Council Representatives
Marketing and Communications Council: Pam Maimone
Community Council: Marilyn Sprague
Development Council: Mary Kate Lo Conte
Finance Committee: Gretchen Cooney and Deborah Lee
Fundraising Council: Jodi Kerr and Joyce Shenian
Membership Council: Joyce Williams
House Committee: Jeannette Schlegel

Sustainer Interest Groups
Bookmarks: Beth Ramsey
Bridge – Intermediate: Ann Vaughan and Barbara Gord
Bridge – Afternoon: Bonnie Hamm
Bridge – Tuesday Evening: Stephanie Carr
Bridge – Monday Evening: Marcy Bevan
Cooking Klatch: Jean Alsentzer and Lolly Isayeff
Day Trips/Culture: Susan Arnold and Susan Asplundh
Garden Club: Ann Capers
Larks: Suzanne Vander Veer
New Sustainers: Dianne Smith and Susan Henley
Sustainer Travel: Joan Prewitt
Team Welcome/Transfers: Sharon McNamara and Barb Hafner